اهمیت های کشاورزی مدرن

چرا کشاورزی مدرن بازسازی ارگانیک (زیستی) بهترین راه برای تغذیه مردم جهان درنظر گرفته شده است؟

اخیرا یکی از دوستانم که سعی بر این دارد که کشاورزی و زراعت خودش را به نوع کشاورزی زیستی (ارگانیک) تغییر دهد با ناامیدی از من سوال کرد که چرا مردم اصرار دارند که ما نمیتوانیم غذای جهانی را به طریق کشاورزی ارگانیک تغییر دهیم؟ پاسخی که من دادم این بود: مهم است بدانیم که «مردم جهان احتیاج به تغذیه سالم دارند» این حرف از یکی از اقدامات بازاریابی درخشان ترین سازندگان محصولات غذایی تراریخته است. همین باعث شده که آن تبدیل به یک کمپین بازاریابی بشود. اما با توجه به مطالعات زیادی که در این راستا انجام شده است حقیقت این است که کشاورزی مدرن (بازسازی) ارگانیک تنها چیزی است که واقعا میتواند برای تغذیه جهانی مناسب باشد.

بررسی دلایل ما بر این موضوع 

کشاورزی (بازسازی) ارگانیک در طی زمان به مرور باعث بهبود زمین می شود. چون توانایی ذخیره کربن را دارد. مواد شیمیایی خاک را از بین می برد و در نهایت آن را تبدیل به زمین غیر قابل کشت می کند (به عنوان مثال یک پنجم زمین های کشاورزی پیش از موعد مسموم می گردند). ما برای رشد گیاهان وکاشت محصولات به خاک سالم نیاز داریم. بنابراین احتیاج داریم که زمین زراعی خود را ارگانیک کنیم چرا که بعدا به مشکل نخوریم و زمینی غیر قابل کشت نداشته باشیم.

کشاورزی ارگانیک مدرن، تثبیت شده است _نسبت به تولید مواد شیمیایی و همچنین بلایای طبیعی مثل خشکسالی و سیل _ تحت عنوان یک تحلیل اخیر توسط محققان موسسه مطالعات فضایی ناسا روشن شده است که ما میتوانیم بسیاری از خشک سالی هایی که ممکن است در آینده اتفاق بیافتد را پیش بینی کنیم. کالیفرنیا به چهارمین سال خشک سالی خود می رسد و بعضی از کارشناسان پیش بینی میکنند که تنها یک سال از آن خارج میشود. به منظور بالا بردن اهمیت این موضوع مطالعه ای که به تازگی در مجله «انجمن سلطنتی……» منتشر شده است اظهار کرده است که با توجه به نیاز های جهانی در سرتاسر جهان به غذا در 50 سال آینده به طرز چشمگیری افزایش میابد.

بهتر است به کشاورزی ارگانیک بیشتر اهمیت دهیم چرا که صرف نظر از اثرات زیست محیطی کشاورزی صنعتی، توانایی کود های مصنوعی برای افزایش تولید محصول کاهش یافته است. بنابراین نه تنها شیوه های کشاورزی شیمیایی به محیط زیست و سلامت ما آسیب می رساند بلکه کارایی شان رفته رفته از بین می رود. ما به شیوه هایی نیاز داریم که بتواند از خشک سالی ها و سیل ها جلوگیری کند و محصولات پایداری را تولید کند تا قادر به تغذیه جهان در زمان حاضر و آینده باشد.


در حال حاضر مصرف غذای ما بیش از حد است (که فقط منجر به چاقی و زباله های مواد غدایی می شود). بسیاری از ذرت و سویایی که در آمریکا رشد میکند برای غذای مردم استفاده نمی شود بلکه از آن به عنوان غذای حیوانات استفاده می شود. و بخش قابل توجهی را به تولید محصولاتی می پردازند که فروکتوز بالایی داشته باشد. ما نیاری به بذر محصولات غذایی تراریخته نداریم و نیازی نیست تا مواد شیمیائی زیادی را روی محصولات پاشش نمائیم تا محصول بیشتری تولید کنند. ما نیاز داریم تا با توسعه کشاورزی مدرن ارگانیک مواد غذایی بهتری را رشد داده و جهان را با آن تغذیه کنیم.

خشک سالی معمولا به علت فقر کشاورزی و کمبود مواد غذایی نیست بلکه در اثر فقر و بی ثباتی اقتصادی است. آمارتیا سن برای این کشف برنده جایزه ی نوبل شد. او در سخنرانی خود در کنفرانس سازمان غذا و کشاورزی در سازمان ملل به بهترین نحو آن را توضیح میدهد:

«اگرکسی در جهان قرار است که گرسنگی را ریشه کن کند باید به طور هم زمان به تمام علل گرسنگی به ویژه فقر بپردازد، نه اینکه فقط به تولید مواد غذایی بیشتر تمرکز کند».

بسیاری از مواد شیمیایی که در کشاورزی استفاده میکنند خود مشکلات جدی را برای سلامت ایجاد میکند _از جمله سرطان_. در واقع یک گزارش اصلی که توسط سازمان بهداشتی جهانی منتشر شد تحت عنوان علف کش بود که به طرز گسترده ای مورد استفاده جهان قرار گرفت. آن گلیفوزات را به عنوان یک ماده سرطان زا معرفی کرد و گفت که آفت کش ها نیز با اوتیسم، دیابت، چاقی، بیماری پارکینسون و آلرژی ارتباط دارند. کتابی وجود دارد که این ادعا ها را توسط صد ها منبع علمی قابل اعتماد و اطمینان پشتیبانی میکند. از زمان انتشار این کتاب در سال 2009 مطالعات متعددی از این نگرانی ها حمایت کرده اند.

و بر خلاف کشاورزی شیمیایی، کشاورزی ارگانیک از آفت کش ها، علف کش ها و حشره کش ها استفاده نمیکند. اما ثابت شده است که آنها به همان اندزه تولید کننده هستند. بنابراین میتوان گفت که کشاورزی ارگانیک روش سالم و ایمن تری برای رشد مواد غذایی ماست.

کشاورزی ارگانیک مدرن نیاز به هوش و پاسخگویی دارد و به هیچ وجه از نظر تکنولوژیکی نگران کننده نیست. این به سادگی استفده هوش در هماهنگی و همکاری با طبیعت است تا اینکه در برابر آن مخالف باشد و ما از این طریق می توانیم جهان را با خیال راحت و هوشمندانه نسل های بیشماری را تغذیه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X